poniedziałek, 02 marzec 2015 08:52

Bieg „Tropem Wilczym”– Rafał Misjan najlepszy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
wilczy bieg
1963 metry - tyle przebiegli uczestnicy gorzowskiego biegu "Tropem wilczym" ku czci Żołnierzy Wyklętych. Liczba jest symboliczna: w 1963 r. zginął ostatni żołnierz niezłomny, Józef Franczak ps. Lalek.


Nazwa biegu odnosi się do wiersza Zbigniewa Herberta: "Ponieważ żyli prawem wilka/Historia o nich głucho milczy/Pozostał po nich w kopnym śniegu/Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy".

Bieg odbył się w niedzielne południe (1 marca) w Parku Górczyńskim. Na starcie stanęło ponad 250 biegaczy. Na koszulkach wizerunki Żołnierzy Wyklętych: Lalek, Olech, Młot, Inka…

Najlepsi w niedzielnym biegu "Tropem wilczym" okazali się Joanna Karska oraz strzelczanin Rafał Misjan, student gorzowskiej AWF.

Bieg odbywa się w wielu miastach w Polsce. Był jednym z wydarzeń w programie obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie. W tym roku rozpoczęła się tego dnia zbiórka na rzecz budowy w Gorzowie pomnika upamiętniającego żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Po biegu w parku górczyńskim uczestnicy i obserwujący mogli skosztować wojskowej grochówki, a także obejrzeć pokaz przygotowany przez konną grupę rekonstrukcyjną 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich z Lubniewic.

Dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w 2011 r.

Nawiązuje do dnia 1 marca 1951 roku, kiedy w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

za gorzow.gazeta.pl
foto: Andrzej Obrzut/fb