środa, 08 luty 2017 18:57

Dotarła do nas ptasia grypa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W sobotę (4 lutego) przy jeziorze Lipiogórskim w pobliżu Czyżewa jeden z mieszkańców znalazł martwego łabędzia, o czym natychmiast powiadomił straż pożarną. O sprawie został także poinformowany Powiatowy Lekarz Weterynarii. Martwego łabędzia poddano badaniom i dziś na zwołanym przez starostę spotkaniu, poinformowano że był on zarażony grypą dzikich ptaków typu H5N8, tzw. ptasia grypa.

Jednak nie należy panikować. Gmina poprosi sołtysów, by w swoich sołectwach dokonali spisu gospodarstw, w których chowane są kury lub gołębie. Chodzi o to, by wszyscy trzymali drób przyzagrodowy w zamknięciu do odwołania. Nie wolno wypuszczać ich na podwórka. Zaleca się także ograniczenie spacerów w okolicy jeziora Lipiogórskiego- szczególnie osób, które hodują drób.
Szczegółowych informacji udziela Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Strzelcach Krajeńskich, ul. Ks. St. Wyszyńskiego 7, tel. 95 7631058 lub na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Dodajmy, że to już drugi przypadek tej choroby u dzikiego ptaka. Na poczatku lutego choroba stwierdzona została w Drezdenku, w wyniku laboratoryjnego badania prób pobranych od łabędzia znalezionego w rzece Stara Noteć w pobliżu ul. Młyńskiej w Drezdenku w okolicy marketu „Netto”. Dodajmy, że ta odmiana tego wirusa jest niegroźna dla ludzi.

Pełna treść komunikatu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Strzelcach Krajeńskich w galerii.

red.
foto: asta24.pl