sobota, 18 marzec 2017 13:37

Jacek Podemski wrócił z Czarnobyla z nowym filmem - premiera w niedzielę

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Strzelczanin Jacek Podemski wraz z ekipą filmową powrócił do Czarnobyla. Efektem tego powrotu jest film dokumentalny „Powrót do Czarnobyla”, którego emisja już w niedzielę na TVN Turbo o 10.30.

Twórcy filmu byli świadkami nowego etapu w historii tego miejsca. Trzydzieści lat po katastrofalnym w skutkach wybuchu reaktora teren wokół elektrowni postanowiono szczelnie zabezpieczyć. Na blok numer 4 została nasunięta nowa konstrukcja zabezpieczająca, która odizoluje istniejący sarkofag i na kolejne sto lat zabezpieczy znajdujące się w środku paliwo jądrowe.
Jacek Podemski przyjrzał się przygotowaniom do operacji nasunięcia nowej ogromnej stalowej konstrukcji zwanej „arką”. - W dokumencie pokażemy też historię budowy starego sarkofagu i porozmawiamy z ludźmi, którzy byli za nią odpowiedzialni. Zweryfikujemy mity odnośnie promieniowania wokół elektrowni. Odwiedzimy miejsca, w których przetwarzane są odpady radioaktywne z czasów awarii i sprawdzimy, jaka przyszłość czeka Czarnobylską Strefę Wykluczenia – mówi Jacek Podemski„Powrót do Czarnobyla” skupia się na historiach ludzi, którzy po awarii czwartego reaktora elektrowni jądrowej podjęli się usunięcia jej skutków. – Znamy Czarnobyl jako miejsce, z którego przesiedlono 116 tysięcy osób, ale mało wiemy o tym, że nigdy nie był on naprawdę opuszczony. Około 300 tysięcy ludzi zaangażowano w walkę z następstwami katastrofy – tłumaczył niedawno w  rozmowie z Licznikiem Geigera reżyser Armin Kurasz. Dodał także, że przez Strefę Wykluczenia przewinęły się już setki ekip filmowych, więc ludzie niechętnie udzielają kolejnych wywiadów, mimo to ekipie TVN Turbo udało się dotrzeć do osób walczących na pierwszej linii ze skutkami awarii. Są to m.in. likwidator Wasilij Markin, kierowca betonowozu Aleksander Kasztanow czy wreszcie Aleksiej Moskalenko, który po awarii pełnił obowiązki komendanta Prypeci i naczelnika ochrony.

Jak można podsumować „Powrót do Czarnobyla”? Kiedy wydaje Ci się, że już dosyć dużo wiesz o awarii, bo obejrzałeś kilka filmów, przeczytałeś sporo książek i jeszcze więcej artykułów w Internecie, włącz TVN Turbo w niedzielę 19 marca o godz. 10:30 – przekonasz się, że jest jeszcze wiele do odkrycia, a Czarnobyl jeszcze przez długi czas będzie rozpalać wyobraźnię.

red.