wtorek, 28 marzec 2017 19:27

Czas do woja!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W naszym województwie trwa kwalifikacja wojskowa. Przed powiatowymi komisjami lekarskim ma się stawić 6260 mężczyzn i 12 kobiet. A jak wygląda sytuacja w powiecie strzelecko-drezdeneckim?

W powiecie kwalifikacja wojskowa trwa od 27 marca do 13 kwietnia (14 dni roboczych). Badania przeprowadzane są w Drezdenku w Hali Sportowo-Rehabilitacyjnej przy ul. Konopnickiej 4, w godz. w od 8.00 do 16.00. - Przed Powiatową Komisja Lekarską stanie 279 mężczyzn i kilka kobiet posiadających kwalifikacje do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które w tym roku kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych - informuje Lech Ułasowiec ze Starostwa.

Każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzymała od wójta lub burmistrza, odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkiwania imienne wezwanie. Co ważne na komisję trzeba stawić się ważnym dokumentem tożsamości i posiadaną dokumentacją medyczną. Należy także zabrać fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie, bądź zaświadczenie o pobieraniu nauki.

Po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej, będzie orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:
- kategoria zdolności A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej;
- kategoria zdolności B, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy;
- kategoria zdolności D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
- kategoria zdolności E, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka w ogóle nie podlega obowiązkowi wojskowemu.

Dodajmy, ze w całym kraju prze Powiatowymi Komisjami Lekarskimi ma stawić się 240 tysięcy młodych ludzi, a za niestawienie się bez uzasadnionej przyczyny grożą sankcje.

red.