piątek, 14 lipiec 2017 22:46

Znamy już terminy koncertów w ramach Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku, Krzyżu i po raz pierwszy w Strzelcach Kraj.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Powoli zbliża się termin rozpoczęcia XXII Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku i Krzyżu Wlkp. Wszystkie wydarzenia organizowane przez nasze stowarzyszenie będą umieszczone w jednym folderze, a plakaty wydrukujemy osobno na każdy teren. W tegorocznym festiwalu wystąpi kwiat poznańskiej i krajowej kultury.

Organizując festiwal staramy się jednocześnie zapraszać do współpracy osoby mieszkające na danym terenie. Tak było w przypadku Krzyża Wlkp. Osoby działające na terenie obu gmin podane są na plakacie festiwalu oraz w folderze. Nowością będzie układ koncertów. Dotychczas wszystkie koncerty graliśmy równolegle. Te, które wydarzyły się w Drezdenku były powtarzane w Krzyżu Wlkp. W bieżącym roku już pierwszy koncert z udziałem pani Celiny Kotz będzie inny w Drezdenku, inny w Krzyżu Wlkp. Pierwszy koncert w Drezdenku będzie solowy, a kolejne zagra słynne Trio im. Wiłkomirskich. Dopowiem, że w skład tego zespołu oprócz pani Celiny wchodzą: Maciej Kułakowski – wiolonczela i Łukasz Trepczyński – fortepian. Oczywiście repertuar się nie powtórzy. Ciekawa też będzie forma zapowiedzi, ale to niespodzianka. Te koncerty odbędą się 20, 21 i 22 lipca. Tydzień później już to samo w obu ośrodkach. Zaśpiewa pani Maria Domżał – sopran i Grzegorz Kujawa – tenor. Jak to mawiają: „Publika jest chora, gdy nie ma tenora”. Stąd od czasu do czasu trzeba zaprosić artystę obdarzonego głosem tenorowym. Tym razem zabrzmią przeboje muzyki operetkowej ii z musicali. W trzecim tygodniu 3 sierpnia w Drezdenku, potem w Strzelcach Kraj. usłyszymy panią Amelię Maszońską oraz zespół AFFETTO PIANO TRIO, w skład którego też wchodzą: Marianna Sikorska – wiolonczela i Mischa Kozłowski – fortepian. Następnego dnia w Krzyżu zaśpiewają Magdalena Kozakiewicz – sopran i Radosław Góra – baryton. W kolejnym tygodniu będzie istna uczta, którą przygotował pan Jarosław Bręk i umówiliśmy się, że będzie to niespodzianka. W Strzelcach Kraj. zaproponujemy koncert „Dla mamy”, a zaśpiewa pan Hubert Stolarski, artysta obdarzony tenorem wyjątkowej urody. Piąty z kolei tydzień znów inne koncerty z motywem lokalnym. Pan Piotr Szychowski, który specjalnie pod potrzeby festiwalu przyjedzie z utworami wybitnego, choć zapomnianego niesłusznie kompozytora Zygmunta Stojowskiego. Bardzo silnie wkomponowuje się to w obchody 100 rocznicy odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Oczywiście trochę więcej o samym Stojowskim i tamtych czasach przy okazji koncertu. Pan Piotr Szychowski znów będzie promował młodego artystę Aleksandra Frąszczaka, absolwenta szkoły muzycznej w Strzelcach Kraj. Te koncerty wybrzmią w Drezdenku i w Strzelcach Kraj. W Krzyżu dnia następnego wystąpi obsypany laurami ogólnopolskimi i międzynarodowymi Kameralnym Zespołem Muzyki Cerkiewnej „PARTES” ze znakomitym basem Łukaszem Kocurem. Festiwal w Drezdenku zakończymy w sposób godny najlepszych scen Europy i świata. Przed publicznością Drezdenka zaprezentuje się Jarosław Bręk w swoim najlepszym repertuarze. Patronem honorowym naszego festiwalu jest wielki polski śpiewak, Wiesław Ochman, a w skład Rady Programowej wchodzą godni następcy mający znakomity dorobek: Iwona Hossa, Jarosław Bręk, Piotr Szychowski i wielka nadzieja polskich skrzypiec Celina Kotz. Pan Jarosław Bręk jest w bieżącym roku dyrektorem artystycznym festiwalu. Pozwolę sobie jeszcze wymienić osoby naszego stowarzyszenia działające na rzecz festiwalu. W Krzyżu Wlkp. są to Teresa i Stanisław Lorencowie, Katarzyna Waśko i Ryszard Szydełko, w Strzelcach Kraj. Alicja Skrobot, Aleksandra Furdzyn i Wioletta Burdziak, a w Drezdenku Teresa Debaere, Anna Szpila, Ewa Pietruszak i Zofia Knyba oraz Tomasz Chodór. Drezdeneckie koncerty będą odbywać się w Domu Kultury w czwartki, w piątki w Krzyżu tradycją jest fakt, iż zmieniamy miejsce występów, a w soboty w Strzelcach Kraj. w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej. Wszystkie koncerty rozpoczną się o godz. 19.00.

Wiesław Pietruszak