środa, 04 kwiecień 2018 09:03

850 złotych za opiekę nad wnuczkiem

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Prawie 5 mln złotych trafi w ramach pilotażowego programu „Wnuczęta w dobrych rękach” do trzech powiatów województwa lubuskiego. Głównym celem tego działania jest aktywizacja osób starszych, które – będąc na emeryturze lub na bezrobociu – mogłyby się opiekować małymi dziećmi.

– Nikt tak dobrze nie zajmie się wnuczkiem jak babcia, czy dziadek – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas inauguracji pilotażowego programu, która miała miejsce we wtorek (3 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Dzięki unijnemu wsparciu seniorzy za opiekę nad maluchami otrzymają "wynagrodzenie".  Opiekunowie otrzymywać będą prawie 850 zł przez 16 miesięcy. Jak podkreślała marszałek to rozwiązanie tańsze i lepsze niż budowa i tworzenie żłobków. – Nikt tak dobrze nie zajmie się wnuczkiem jak babcia, czy dziadek – dodała marszałek. Na realizację pilotażowego projektu samorząd przeznaczył 5 mln zł. Projekt przewiduje opiekę zarówno nad własnymi wnukami, jak i dziećmi niespokrewnionymi. 

wnuczeta konferencjaWicemarszałek Romuald Gawlik i marszałek Elżbieta Anna Polak podczas wtorkowej konferencji

Projektem pilotażowym objętych zostanie 210 osób z powiatów żagańskiego, świebodzińskiego i strzelecko-drezdeneckiego. – W tych powiatach mamy dobrze prowadzone spółdzielnie socjalne, które w późniejszym okresie będą partnerem dla babć i dziadków, którzy podejmą decyzję o współpracy lub założeniu własnej firmy i dalszego działania w zakresie opieki społecznej. Chcemy przeszkolić uczestników projektu, wykorzystać wiedzę psychologów, socjologów, doradców zawodowych. Do współpracy chcemy zaprosić także uczniów gimnazjów i szkół średnich – chodzi o integrację wiekową, a także pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym – wyjaśnił wicemarszałek Romuald Gawlik. – Osoba, która weźmie udział w szkoleniach w ramach projektu mogłaby w przyszłości świadczyć pomoc także osobom starszym – dodał.

Zdaniem Małgorzaty Jażdżewskiej – dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWL, projekt pozwoli na aktywizację osób starszych. – 20 proc. ludności województwa to emeryci, którzy często chcieliby pracować, ale rynek pracy ma ograniczenia. Ten projekt spowoduje aktywizację tych ludzi – wyjaśniła.

Pilotażową edycję projektu „Wnuczęta w dobrych rękach” realizować będzie Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości z Dobiegniewa, przy współpracy Stowarzyszenia „Razem dla Strzelec” i Stowarzyszenia na rzecz Edukacji „Pomost”. – Bardzo się cieszę, że nasze Stowarzyszenie jest jednym z partnerów projektu, a pilotaż obejmuje powiat strzelecko-drezdenecki. Dajemy alternatywę w wychowywaniu najmłodszych, przy jednoczesnym uznaniu roli jaką pełnią nasi niezastąpieni dziadkowie – mówi Marek Halasz, prezes Stowarzyszenia „Razem dla Strzelec”.

Jak informuje Szczepan Słomczyński, dyrektor biura Stowarzyszenia Wspierania Małej Przedsiębiorczości – lidera projektu, szczegółowe informacje na temat rekrutacji do projektu będą opublikowane na stronie stowarzyszenia (www.swmpdobiegniew) i na stronach naszych partnerów: Stowarzyszenia "Razem dla Strzelec"Stowarzyszenia na rzecz Edukacji „Pomost”.

Projekt zakończy się w lipcu przyszłego roku.

AK na podst. lubuskie.pl
foto: Pathermedia, mamotoja.pl, lubuskie.pl