czwartek, 17 maj 2018 19:50

Młodzież z Polski i Niemiec szykuje z uchodźcami międzynarodową trasę koncertową

Oceń ten artykuł
(1 głos)
W podstrzeleckim Dankowie 22 młodych muzyków z Polski i Niemiec przygotowuje się do jesiennej trasy koncertowej. A już w piątek 18 maja zagrają pierwszy koncert w miejscowym Ośrodku "Łubu Dubu".

W dniach 13-19 maja, z inicjatywy II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w GorzowieWlkp., powstaje zespół "No Borders Band" (zespół "Bez granic"). W jego skład wchodzi młodzież z Warszawy, Gorzowa Wlkp., Berlina, Fürstenwalde. Wśród nich są także muzycy z Syrii i Afganistanu.

Do udziału w projekcie „Muzyka – spotkania, muzyka – porozumienia” udało się namówić m.in. Jacka „Budynia” Szymkiewicza z zespołu Pogodno, pianistę jazzowego Michała Wróblewskiego, gorzowskiego muzyka Błażeja Króla, a także gości z zagranicy: rapera Jamala Kamano i aktywistkę Fatumę Muso. Nietylko prowadzą zajęcia dla młodych muzyków, ale również wezmą udział w dyskusjach o różnorodności i płynących z niej korzyściach.– Wierzę, że takie spotkania wzbogacają dwie strony. Ja mogę podzielić się z młodzieżą swoim doświadczeniem, ale również wiele się od nich nauczyć – mówi Jacek „Budyń” Szymkiewicz.

Efektem projektu ma być wspólna trasa koncertowa, która odbędzie sie jesienią. Koncerty odbędą się w szkołach (w dniach 23-30 września), finałowy występ zaplanowano w Berlinie. – Na pomysł projektu wpadliśmy w 2015 r. – opowiada Dominika Szyszko, jedna z organizatorek spotkania. – Pracowałam wtedy w Berlinie i pomagałam uchodźcom przebywającym w Niemczech. Uczyłam ich językaniemieckiego. W tym czasie w mediach zrobiło się głośno o relokacji uchodźców, a w Polsce pisano wieleniezrozumiałych dla mnie rzeczy na ten temat – dodaje. Dominika o tych problemach rozmawiała z Andrzejem Janczewskim, germanistą z II LO. Razem wpadli napomysł, by obalić stereotypy dotyczące migrantów. – Pomyślałam, że kontrowersyjne opinie biorą sięgłównie z niewiedzy o innych kulturach – mówi Dominika. Z tej inspiracji powstał międzynarodowy zespół, który zagrał koncert w II LO. – Drugą edycję zorganizowaliśmy z większym rozmachem. Uczestników i występów będzie tym razem więcej – mówi Andrzej Janczewski.

Dodajmy, że organizatorzy znaleźli się w finale konkursu Polsko-NiemieckiejWspółpracy Młodzieży, a także zdobyli finansowanie z Funduszu Małych Projektów Euroregionu ProEuropa Viadrina.- Muzyka jest uniwersalnym językiem świata, stąd wzięła się forma naszego przedsięwzięcia. Dzięki takiemu podejściu w sposób nowoczesny mówimy też o relacjach polsko-niemieckich, a także między stolicami a mniejszymi miastami – zaznacza Andrzej Janczewski.

Podsumowujący warsztaty koncert odbędzie się w piątek wieczorem. 

Patronatu projektowi udzielił Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

red, na podst. materiałów prasowych. foto: materiały prasowe