poniedziałek, 21 wrzesień 2020 12:25

Wystawa "Dom Polski. Elementarz dizajnu."

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Czas na drugi przystanek wyjątkowego projektu prezentującego topowe obiekty polskiego dizajnu. „Dom Polski. Elementarz dizajnu” to multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej realizowana w 5 miastach Polski z finałem w Akademii Sztuki w Szczecinie. Tym razem można ją oglądać w Strzelcach Krajeńskich.

Projekt rozpoczął się w Pyrzyckim Domu Kultury i stąd ruszył do kolejnych miast. Podczas przekrojowej, pigułkowej wystawy polskiego wzornictwa przemysłowego zobaczyć można prawdziwe „perły” polskiego dizajnu, wystawę komplementarnie uzupełniają „video-wizytówki” topowych, polskich projektów a merytorycznie wspiera grono ekspertów/prelegentów.

- Wystawa „Dom Polski. Elementarz Dizajnu” to także pretekst do podjęcia dyskusji na temat regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją. Design jest dla nas nie tylko pięknym, użytkowym przedmiotem, ale także bohaterem dzisiejszego i niegdysiejszego świata – mówi Monika Petryczko, kierownik artystyczny wystawy.

W środę 23 września o godzinie 18.00 Strzelcach Krajeńskich, w ramach wystawy, odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Czyńską - kuratorką projektu oraz dr hab. Bartoszem Wójcikiem z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Po strzeleckiej ekspozycji projekt kolejno ruszy do Barlinka, Świnoujścia, aby po tej trasie zawitać na finałowej ekspozycji w Szczecinie. - Podczas finałowej ekspozycji wraz z gośćmi i widzami zasiądziemy przy jednym stole, otoczeni przedmiotami i ich historiami. W tzw. „poniemieckim” Pałacu Pod Globusem przy użyciu eksponatów, podejmiemy dialog z tym, co przeszłe - multikulturowe, obecne i przyszłe – informuje Małgorzata Czyńska, kuratorka wystawy.

Posłuchaj rozmowy Adama Króla z autorkami wystawy w programie Kulturalne Lubuskie (19.09.2020) Radia Zchód

 Trzydniowy wernisaż głównej wystawy w Akademii Sztuki w Szczecinie odbędzie się w dniach 19-21 listopada 2020 r., podczas którego obok ekspozycji kultowych projektów, znanych z książki „Dom Polski. Meblościanka z pikasami” swoje miejsce znajdą rozmowy, prelekcje i spotkania z czołowymi, polskimi projektantami zaproszonymi przez kuratorkę Czyńską oraz literatami, socjologami, lokalnymi bohaterami szczecińskiej i, szerzej, polskiej, wzorniczej codzienności.

Wśród eksponatów znajdą się topowi przedstawiciele polskiego dizajnu - nie zabraknie kultowego „RM 58” Romana Modzelewskiego, obiektów meblowych projektu prof. Hałasa, autorskiej ceramiki Marka Cecuły, zjawiskowego szkła prof. Zbigniewa Horbowego, kultowych figurek Lubomira Tomaszewskiego, „Ploppa” Oskara Zięty, ale i nowych, komplementarnych obiektów zaprojektowanych specjalnie na rzecz wystawy m.in. przez Monikę Skorupską z MOSKO. Finałowa wystawa potrwa do końca listopada.

Wystawę można oglądać do 27 września w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Zachodnia (dawna szkoła podstawowa nr 2) od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 - 15.00
Spotkanie kuratorskie z Małgorzatą Czyńską i dr hab Bartoszem Wójcikiem - 23.09.2020, godz. 18.00. Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany przez Miasto Szczecin.

Sporo ciekawych informacji na temat polskiego dizajnu znajdziecie na Fb Mobilnego Instytutu Kultury

Organizator i realizator:
Stowarzyszenie MiastoHolizm

Kierownik artystyczny:
Monika Petryczko

Kuratorka:
Małgorzata Czyńska

Patroni medialni.
TVP Kultura, CZWÓRKA, whiteMAD, Wydawnictwo Czarne, NN6T, Prestiż Magazyn Szczeciński, wszczecinie.pl, Instytut Badań Regionalnych , Barlinek24, Strzelce24;

Partnerzy:
Akademia Sztuki w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Desa Unicum, Pawilon, Czarna Mewa Studio, Art in brief, Pyrzycki Dom kultury, Gmina Strzelecki Ośrodek Kultury., BOK Muzeum Regionalne w Barlinku, Stowarzyszenie OFFicyna;