wtorek, 23 luty 2021 06:52

Zadzwoń po poradę i pomoc!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ruszyła kolejna edycja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.

Od poniedziałku 22 lutego trwa kolejna edycja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, której organizatorem i pomysłodawcą jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak co roku, również Policja włącza się w działania. - Okres tygodnia jest tutaj tylko symboliczny. Jego zadaniem jest poświęcenie szczególnej uwagi osobom, które w różnych okolicznościach stały się ofiarami przestępstw. Pokrzywdzeni często nie mają świadomości o dostępnych rozwiązaniach prawnych, z których mogliby skorzystać. Dlatego tak ważnym jest chociażby zapewnienie dostępności specjalistów z dziedziny prawa - informuje mł. asp. Tomasz Bartos, rzecznik prasowy strzeleckiej komendy policji.

Polska Policja przy współpracy z innymi podmiotami, od 22 do 28 lutego przygotowała punkty konsultacyjne, w których każda osoba szukająca porady lub pomocy może skorzystać z wiedzy i doświadczenia nie tylko samych funkcjonariuszy, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej. Z uwagi na trwającą pandemię, punkty organizowane mogą być w różnych formach – teleporad, spotkań on-line lub tradycyjnych spotkań z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarno-epidemiologicznych. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, iż pomoc nie kończy się na jednej poradzie. Osoby pokrzywdzone przestępstwem mają możliwości skorzystania ze wsparcia podmiotów, które świadczą pomoc materialną i niematerialną finansową z Funduszu Sprawiedliwości. Aktualna lista organizacji dostępna jest pod adresem:

http://funduszsprawiedliwosci.gov.pl/znajdz-osrodek-pomocy

Pamiętaj, każda osoba fizyczna, której dobro chronione prawem (m.in. życie, zdrowie, godność, wolność, mienie) zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo, jest uznawana według prawa za ofiarę i może żądać respektowania swych praw, które przedstawiamy w załączniku do artykułu.

Od poniedziałku działa  w godzinach od 8.00 do 15.00 telefoniczny punkty konsultacyjny w KPP w Strzelcach Krajeńskich. Osoby potrzebujące pomocy, pod numerem telefonu: 477925227 lub 660-078-017, mogą uzyskać wsparcie oraz poradę prawną przedstawicieli Policji, Prokuratury, Sądu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Ośrodka Pomocy Społecznej.

red.