wtorek, 18 grudzień 2012 09:37

Są pieniądze na karty pojazdu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
karty pojazdu

13 grudnia starosta strzelecko-drezdenecki podpisał w Warszawie umowę o pożyczkę w wysokości 10,577 mln zł, aby zwrócić kierowcom nadpłatę za karty pojazdów.


Całe zamieszanie z kartami pojazdów, to efekt decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że właścicielom samochodów sprowadzonych z zagranicy w latach 2003-2006 samorządy muszą zwrócić 425 zł nadpłaty do każdej karty pojazdu. - Jeśli wszyscy właściciele zwróciliby się o zwrot tej nadpłaty, to musimy im oddać ponad 9 mln zł, a to jest 1/4 budżetu powiatu. Dlatego od roku staraliśmy się o pieniądze z Ministerstwa Finansów – mówi Andrzej Bajko, starosta strzelecko-drezdenecki.

Ministerstwo od kilku lat zabezpiecza ponad 30 mln zł dla samorządów, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. – Po kilku rozmowach okazało się, że jesteśmy jednym z sześć powiatów mogących się ubiegać o taką pomoc. Ostatecznie pożyczkę otrzymał nasz powiat i gmina Sejny.

Dzięki tym pieniądzom powiat spłaci w całości dwa kredyty inwestycyjne, ponadto urząd będzie miał pieniądze na regulowanie zaległości za karty pojazdu. Pożyczka nie będzie obciążać budżetu, bo jest długoterminowa. Trzeba ją oddać do 2026 r., a przez pierwsze dwa lata będą płacone tylko odsetki. Dzięki tej niskooprocentowanej (3%) pożyczce możemy normalnie funkcjonować i nie grozi nam ciężki okres – mówi starosta.